Dzieci w procedurze uchodźczej w Białymstoku ida do szkoły!

Najwięcej dzieci z obcych krajów przebywa obecnie w placówkach w Białymstoku. Najczęściej są to obywatele Rosji i Ukrainy. Dzisiaj (1 września) zaczynają rok szkolny na tych samych zasadach co dzieci z Polski. W całym kraju, w trakcie procedury o ochronę międzynarodową jest obecnie 841 dzieci – czytamy na Bialystokonline.pl

W całym kraju najwięcej osób, ubiegających się o ochronę międzynarodową mieszka w Białymstoku, Łukowie i Bezwoli. Większość stanowią obywatele Rosji, Ukrainy oraz Tadżykistanu.

609 dzieci jest w trakcie procedury uchodźczej i uczęszcza do szkół podstawowych. Natomiast 152 osoby mogą rozpocząć naukę w szkołach ponadpodstawowych. W tzw. zerówkach jest 80 dzieci. Wszyscy zostali poinformowani o obowiązujących zaleceniach i ograniczeniach związanych ze stanem epidemii koronawirusa.

Urząd do Spraw Cudzoziemców (UdSC), zapewnia uchodźcom pomoc socjalną oraz kieruje dzieci do szkół, ponieważ ich edukacja jest istotnym punktem wsparcia. Wszyscy uczniowie dostają również wyprawkę czyli m.in. podręczniki szkolne. Natomiast, nowi uczniowie najpierw odbywają przygotowujące lekcje z języka polskiego, które zapewnia UdSC.

Za bialystokonline.pl

Dodaj komentarz