Minister Zieliński: Polska jest krajem bezpiecznym

„Polska jest dobrze zorganizowanym i przede wszystkim bezpiecznym krajem, co teraz najlepiej widać na przykładzie tego, co dzieje się zagranicą, m.in. we Francji. Wystarczy przytoczyć dane. Ponad 90 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania, tam, gdzie spędzamy większość naszego życia. 86 proc. Polaków uważa za to, że Polska jest krajem bezpiecznym, a 74 proc. obywateli ma zaufanie do policji i dobrze ją ocenia – mówi w rozmowie z „Białostockim Wieczorem” minister Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA odpowiedzialny za służby mundurowe, w tym za policję.

Jest Pan ulubieńcem opozycyjnych mediów, bo od jakiegoś czasu, proszę mi wybaczyć, ale używam określenia „media rządowe” i „media opozycyjne”.

Opozycja zawsze ma prawo atakować rząd i jego przedstawicieli. Dzisiaj jednak opozycja robi coś, czego nasz kraj dotąd w takiej skali nie znał. Nie tylko chodzi o wszelkiej maści niesprawiedliwe donosy na arenie międzynarodowej; donosy na własne państwo, ale wydaje się, że opozycji zależy na tym, by rząd odnosił jak najmniej sukcesów, a ku jej przerażeniu jest dokładnie odwrotnie. Czyli po prostu, po latach stagnacji ich rządów pełnych afer, mamy dobrą zmianę.

Opozycji zależy na klęsce Polski?

Czasami trudno sobie to inaczej tłumaczyć. Spójrzmy na sytuację sprzed Marszu Niepodległości. Tu widać dokładnie, że naszym przeciwnikom zależy, by w Polsce był chaos; by były awantury, żeby pokazać, że państwo nie funkcjonuje, że policja jest niesprawna i że jej brakuje. Przypominam, że tuż przed Marszem Niepodległości mieliśmy ogromny problem z absencją chorobową. Sytuacja była trudna, a do tego doszło rozwiązanie Marszu przez byłą już prezydent Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz, więc napięcie i emocje narastały. Próbowano stworzyć wrażenie, że będzie to wydarzenie niebezpieczne. Dzięki inicjatywie powołania marszu państwowego, a później dzięki porozumieniu władz państwa ze Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości, za co dziękuję organizatorom Marszu, chociaż to nie były łatwe rozmowy, udało się i była to wyjątkowa uroczystość. Według policji było ok. 250 tys. uczestników tego wielkiego wydarzenia, które było wielkim przeżyciem dla wielu z nas. Tylko nasze pokolenie miało szanse wziąć udział w obchodach takiej rocznicy jak 100 rocznica odzyskania niepodległości. To już się nie powtórzy, a opozycja i niektóre media robiły wszystko, by to święto Polakom zohydzić.

Czyli pomimo różnych L4 w policji, rac na Marszu, nie udało się opozycji pokazać, że państwo jest tylko teoretyczne? Jednak trochę ludzi wierzy, że na tym marszu było 250 tys. faszystów i zadymiarzy…

Jeśli ktoś ogląda jedną tylko telewizję to zapewne wierzy w jeszcze głupsze rzeczy. Warto byłoby zapewne wyjść z domu i zweryfikować taki przekaz z rzeczywistością.

A jaka jest rzeczywistość?

Taka, że Polska jest dobrze zorganizowanym i przede wszystkim bezpiecznym krajem, co teraz najlepiej widać na przykładzie tego, co dzieje się zagranicą, m.in. we Francji. Wystarczy przytoczyć dane. Ponad 90 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania, tam, gdzie spędzamy większość swojego życia. 86 proc. Polaków uważa za to, że Polska jest krajem bezpiecznym, a 74 proc. obywateli ma zaufanie do policji i dobrze ją ocenia.

Rozmawiał Robert Wyrostkiewicz

Dodaj komentarz